piątek, 13 maja 2016

34(314) Moje dziecko doprowadza mnie do szału

Autor: Isabelle Filliozat
Ocena:  4/6
Wydawnictwo: Esprit


Chyba każda matka ma w swojej macierzyńskiej karierze takie dni, kiedy najchętniej wyszłaby z domu, trzasnęłaby drzwiami i nie wracała przez tydzień! Chyba każde maleństwo, choć najukochańsze i najsłodsze na świecie doprowadza czasem rodzicieli do szału.
Autorka w krótkich, zwięzłych tekstach wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego dzieci nie słuchają, dlaczego wrzeszczą, dlaczego wbrew zakazom robią swoje, szaleją w najlepsze wtedy, gdy trzeba iść spać itd. Tyle, że sięga nie tylko do psychologii, ale również do biochemii i rozwoju psychofizycznego dziecka. Wyjaśnia, jakie zmiany i reakcje zachodzą w organizmie dziecka, co może powodować takie a nie inne zachowanie. Druga część każdego rozdziału to zbiór porad udzielanych rodzicom w konkretnych, problematycznych sytuacjach.
Mimo, że napis na okładce głosi, jakoby książka dotyczyła dzieci w wieku 6-11 lat, uważam, że może być przydatna także rodzicom młodszych i starszych pociech. Przecież każde dziecko rozwija się w innym tempie, a zachowania, choć charakterystyczne dla danego etapu wzrostu, mogą się pojawić także w innymn czasie.
Tekst napisany jest przejrzyście, w podziale na krótkie rozdziały. Jest konkretnie, nieprzegadanie, przydatnie.
Myślę, że niejednemu rodzicowi pomoże zrozumieć, co dzieje się w głowie i sercu malucha. A stąd już krótka droga do stwierdzenia, że dziecko zachowuje się niegrzecznie nie po to, żeby rodzicowi zrobić na złość...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz