niedziela, 29 maja 2016

40(320) Wspomnienia w kolorze sepii

Autor:  Anna J. Szepielak
Ocena:  3/6
Wydawnictwo: Świat Książki

Joanna, młoda mieszkanka małego, małopolskiego miasteczka, chce zrobić niecodzienny prezent na chrzest swojego siostrzeńca - artystyczne drzewo genealogiczne. W tym celu sięga do niezbyt bogatych wspomnień swojej nieżyjącej babci Danusi i szuka jakichkolwiek dokumentów.
Powieść biegnie dwutorowo. Wątek współczesny to życie małego miasteczka, przygotowania do hucznej rocznicy oraz do chrzcin małego Kacperka. To spotkania Joanny z przyjaciółkami i tajemniczym Filipem, który przypadkowo pojawia się zawsze, gdy dziewczyna jest w tarapatach.
W wątku historycznym przenosimy się aż do roku 1903 do Galicji. Poznajemy burzliwą historie rodziny począwszy od praprababci Joanny. Potem przenosimy się na Kresy, do Lwowa, by przyjrzeć się okrucieństwu II wojny światowej. Czytamy również o powojennej tułaczce samotnej Danuty, o jej poszukiwaniach innych członków rodziny...
Powieść napisana jest bardzo nierówno. Wątek historyczny jest ciekawy, barwny, historia opowiedziana jest dobrze, z potrzebnymi szczegółami, ale bez przegadania. Za to część współczesna jest bardzo słaba. Autorka próbowała oddać klimat małomiasteczkowy, jednak akcja równie dobrze mogłaby się dziać gdziekolwiek. Problemy Joanny opisane są chaotycznie, fragmentarycznie, migawkowo. Część wątków jest przesadnie naiwna, część po prostu nudna. Na szczęście opisy losów przodków stanowią większą część powieści, przez co możliwe jest doczytanie do końca.
Piękna okładka przykuwa oko. Spora czcionka, dużo dialogów, gruby papier powodują, że czyta się szybko. Może wojenne i powojenne losy młodziutkiej Danusi nie ulecą tak szybko z głowy, jak codzienne zdarzenia z życia Joanny...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz