wtorek, 10 maja 2016

31(311) Zakonnice odchodzą po cichu

Autor: Marta Abramowicz
Ocena:  4+/6
Wydawnictwo:Krytyka Polityczna

Życie w zakonach żeńskich to w Polsce temat mocno tajemniczy. Z zewnątrz widzimy jedynie uśmiechnięte kobiety w habitach i welonach. Skromne, ciche, rozmodlone. Co się jednak dzieje za murami klasztoru? Temat odejścia z zakonu jest już tematem tabu. Zakonnice nie opowiadają o swoim życiu. Mówienie złego słowa na zakon jest niedopuszczalne. Udzielenie jakiegokolwiek wywiadu jest zakazane.
Autorka chciała dotrzeć do kobiet, które opuściły zakon z różnych powodów. Po wielu trudach i poszukiwaniach udało jej się dotrzeć do 20 byłych zakonnic. W książce znajdziemy ich opowieści o tym, jak wygląda kwestia posłuszeństwa, dyscypliny, pracy i modlitwy w zgromadzeniu. Poznamy przyczyny, dla których zdecydowały się zrzucić habit i rozpocząć nowe, świeckie życie. Zobaczymy, jak to życie im się ułożyło.
Nie są to tylko suche relacje. To opowieści przepojone emocjami, często silnymi, negatywnymi. Opowieści o problemach psychicznych, trudnych relacjach ze współsiostrami.
Druga część książki to pytania Autorki o to, dlaczego zakonna rzeczywistość stanęła w miejscu dziesiątki lat temu, mimo, że świat tak dalece się zmienił. Rozmowy z braćmi zakonnymi, analizowanie kościelnych podstaw prawnych czy różnych tekstów znawców tematu.
Książka bardzo ciekawa, rzucająca światło na styl życia tak naprawdę mi nieznany. Momentami zadziwiająca, momentami przygnębiająca, w całości wciągająca. Polecam!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza