czwartek, 12 maja 2016

33(313) Bieguni

Autor: Olga Tokarczuk
Ocena:  4/6
Wydawnictwo: Literackie
Bieguni to ludzie, którzy czerpią energię z ruchu. Nie potrafią zapuścić korzeni w miejscu, w którym się na chwilę zatrzymają. Uważają, że ruch chroni przed złem, nie pozwala zatopić się w marazmie, przyzwyczajeniach i nawykach.
Ta dość obszerna książka to zbiór krótszych (nawet po pół strony) i dłuższych tekstów, ułożonych nieco chaotycznie. Łączy je jedno: wszystkie mają związek z podróżowaniem. Jednak nie tworzą spójnej całości. Autorka skupia się na rzeczach niedoskonałych, "popsutych", dziwnych, nie interesują ją ideały. Chwyta chwile i je uwiecznia. Bohaterem tworzy ludzkie ciało, które towarzyszy człowiekowi w podróżach przez całe jego życie. Niektóre historie pocięte są na fragmenty, wracamy do nich co jakiś czas. Jednak podróż to nie tylko lotniska, jacht, śródziemnomorska wyspa. To także wyprawa w głąb siebie. Poznanie swoich słabości, usłyszenie swoich myśli. Choćby wewnętrznie, ale warto brnąć do przodu, rozwijać się, nie stać w miejscu.
Książka-kolaż.
Narracja również nie jest typowa. Raz prowadzona w trzeciej osobie, przez narratora stojącego z boku, by za chwilę stać się opowieścią snutą w pierwszej osobie.
Dziwna to książka, niejednoznaczna, inna. Warto po nią jednak sięgnąć, by dokonać interpretacji po swojemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz