piątek, 18 marca 2016

15(285) Klątwa (Fortuna i namiętności)

Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Ocena: 3/6
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

1733 rok. Na winnickim rynku ginie młoda dziewczyna, uznana za czarownicę. Odrzuca propozycję kata, by została jego żoną, przez co daruje jej życie. Wybiera śmierć, rzucając klątwę.
W tym samym czasie na dwór kasztelana Jandźwiłła zjeżdżają goście na wesele jego córki Cecylii. Wśród nich jest rodzina cześnika Żelskiego wraz z córką Zofią, dla której, pozostającej we wdowieństwie, ojciec planuje znaleźć męża. Radosną uroczystość przerywa wiadomość o śmierci Augusta II.
Niewątpliwym atutem powieści jest barwnie zakreślone tło historyczne. Burzliwa polityka, życie szlachty i arystokracji, podjazdy, spory. Mimo toczących się ważnych wydarzeń politycznych czytelnik jest też świadkiem codziennego życia. Opisy zwyczajów, strojów, potraw-nie brakuje tego w powieści.
Plusem są również ciekawie przedstawione, jaskrawe postacie. Jednak bohaterów jest tak wielu, że przyznam-momentami nazwiska ulatują z pamięci i trzeba się zastanowić, kto jest kto.
Powieść jest jednak dość płytka. Napisana językiem prostym, niewyszukanym, stała się ot lekkim czytadłem o miłostkach, zazdrości, plotkach i zabawach na tle historii XVIII wieku.  Jest pierwszą częścią cyklu Fortuna i namiętności. Jednak po drugą raczej nie sięgnę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz