środa, 22 maja 2013

23 (77) "Twoje kompetentne dziecko"

Autor: Jesper Juul
Wydawnictwo: MiND
Ilość stron: 264
Ocena: 6/6
Źródło: szafa z książkamiMoje odkrycie tego roku! Jestem zachwycona, zauroczona, zaskoczona książką, autorem, jego nowatorskim podejściem do dzieci i ich wychowywania. Przyznaję szczerze, że po tej lekturze wszelkie inne poradniki, książki z dziedziny pedagogiki idą w odstawkę, ba, mam je ochotę wyrzucić z mojej półki!
Co tak zaskakującego jest w tej książce?
Autor podchodzi zupełnie nowatorsko do Do tej pory dorośli traktowali dziecko jako istotę gorszą, niepełnowartościową. Siebie zaś jako wszechwiedzących, tych, którzy muszą nauczyć młode osobniki wszystkiego, tych, którzy mają nad nimi władzę. Zupełnie nieświadomie osiągali efekt zupełnie inny od zamierzonego! Wychowywali ludzi z niskim poczuciem własnej wartości, nie wiedzących tak naprawdę, kim są, sterowanych od zew, nie znających własnych potrzeb. Juul mówi wyraźnie: nie! i zmusza do odpowiedzi na pytania: czy naprawę chcemy mieć grzeczne, posłuszne dziecko? I co to oznacza: grzeczne dziecko? Zachęca, by zacząć wierzyć w umiejętności dziecka, odkrywać jego potencjał, nie narzucać mu swojego zdania i nie wciskać w utarte schematy. Co więcej, podpowiada, że dziecko swoim zachowaniem może nas wiele nauczyć! Jeśli będziemy chcieli z tego skorzystać, obserwując reakcje naszego dziecka dowiemy się o sobie dużo więcej niż z poradników psychologicznych!
To nie jest książka ani łatwa, ani przyjemna dla współczesnego rodzica, gdyż wytyka wiele błędów. Na szczęście wskazuje też drogę. Na którą można wkroczyć, jeśli dojrzy się jej sens. A która może doprowadzić i rodzica, i dziecko, do zaskakujących odkryć.
Lektura, której nie da się przeczytać szybko. Bo każda strona, prawie każde zdanie każe się zatrzymać, przemyśleć, poobserwować.
Polecam z całego serca wszystkim rodzicom, pedagogom, wszystkim, którzy mają wpływ na wychowywanie dzieci! I życzę wielu osobistych odkryć:)

2 komentarze:

  1. Witam, czy ta pozycja nadaje się by zacząć przy 1,5 rocznym dziecku? Czy może zacząć od innych tytułów?pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak najbardziej się nadaje :) To książka dla rodziców, jak zrozumieć dziecko, a nie książka o metodach do wykorzystania NA dziecku.

    OdpowiedzUsuń