poniedziałek, 20 maja 2013

22 (76) "Dzieciństwo bez dzieciństwa"

Autor:Joanna Wawerska-Kus
Wydawnictwo: DYWIZ
Ilość stron: 80
Ocena: 4/6
Źródło: pożyczonaZ opisu wynikało, że to książka na temat DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików), ale okazało się, że porusza temat bardziej ogólny - rodziny dysfunkcyjnej. Bo dysfunkcyjność nie musi wynikać jedynie z alkoholizmu.
Autorka podeszła do zagadnienia w ciekawy sposób. Rozpoczęła od przybliżenia potrzeb dziecka i zdefiniowania kim jest DDA. Następnie przedstawiła i scharakteryzowała kilka strategii zachowań DDA. Każda z nich opatrzona jest "bajką", mającą przybliżyć i zobrazować główne cechy danego typu. Książka zawiera również ciekawy załącznik, a w nim  m.i. Katalogi Praw (DDA, dziecka czy każdego człowieka).
Mimo, że książeczka jest cienka, zawiera obrazki, czyli treści nie jest dużo, to daje podstawowy obraz zjawiska oraz może być materiałem wyjściowym do wielu przemyśleń.
W trakcie czytania drażniło mnie pisanie o wydawałoby się różnych kwestiach w bardzo podobny sposób. Bajki odebrałam jako dość infantylne. Myślę jednak, że dla osób dotkniętych syndromem DDA lub tych, które dopiero poznają ten temat książka może być przydatna, gdyś napisana jest w sposób bardzo przystępny dla przeciętnego czytelnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz