środa, 23 sierpnia 2017

"Steczkowscy" Agata Steczkowska, Beata Nowicka

Rok pierwszego wydania: 2017
Ocena: 4/6


To nie tylko opowieść o dziejach rodziny Steczkowskich. To opowieść o wielkiej miłości i o odwadze. O decyzjach i ich konsekwencjach. Po trosze o KK w Polsce. I świecie muzykujących rodzin.
Agata Steczkowska, najstarsza z dziewięciorga dzieci, w prosty i pozbawiony emocji sposób opowiada o swoich bliskich. Bez sięgania w intymne zakamarki duszy i życia kogokolwiek. Bez oceniania. A można by oceniać. Bo ojciec dziewięciorga dzieci, mąż, głowa rodziny, był kiedyś księdzem. Z wielkiego powołania. Księdzem, który spotkał swoją wielką, ziemską miłość. Który czuł się odpowiedzialny za pojawiające się na świecie dzieci, za swoją nową rodzinę. Człowiekiem, który miał odwagę sprzeciwić się tradycji, regułom. Odszedł z kościoła. Jednak Kościół Katolicki takiej zdrady łatwo nie daruje. Przez trzydzieści lat zatruwał życie Stanisławowi, nie zważając na nic i na nikogo.
To także opowieść o kobiecie, żonie, matce, która wytrwała przy swej miłości, mimo wszystkich przeciwności. Kobiecie, która będąc w ciąży z księdzem, z mężczyzną swojego życia, została wyklęta przez swoją rodzinę. Mogła liczyć tylko na siebie.
To temat, historia, która na pewno zdarzyła się nie tylko Steczkowskim. Ale ich córka, w hołdzie złożonym rodzicom, odważyła się ją opowiedzieć.
 Książka jest zapisem wspomnień autorek, ale i wielu postronnych osób, przyjaciół, dawnych znajomych, fragmentów listów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz