czwartek, 24 sierpnia 2017

"Szeptucha"Katarzyna Berenika Miszczuk

Rok pierwszego wydania: 2016
Ocena: 3/6


XXI wiek. Jednak po tym, jak dawno temu Miszko I nie przyjął chrztu, w naszym kraju nadal panuje pogaństwo. Polska jest Królestwem, jednym z najpotężniejszych w Europie, rządzonym przez Mieszka XII . Bezrobocie bliskie zera, bogactwo...
Gosława, zwana zdrobniale Gosią, właśnie skończyła studia medyczne. Teraz pora na kolejny krok-praktyki u szeptuchy. Dziewczyna ma się na nich nauczyć wielu przydatnych umiejętności, od udzielania pierwszej pomocy przed przybyciem karetki przez rozpoznawanie roślin leczniczych i robienie z nich mikstur, umiejętność przetrwania w lesie po rozpoznawanie gatunków węży i ich ukąszeń. Wcale nie jest z tego powodu szczęśliwa. Gosia to typowy mieszczuch, uwielbia wybetonowaną Warszawę, nie cierpi natury, panicznie boi się kleszczy, a o roślinach nie ma zielonego pojęcia. Jednak nie ma wyjścia, bez praktyki się nie obędzie. Dlatego wyrusza do podkieleckiej wioski, gdzie pod okiem Baby Jagi poznaje tajniki fachu szeptuchy, ale i wiele słowiańskich tradycji.
To trochę taki misz masz. Z jednej strony telefony komórkowe, internet, kina, z drugiej-święte drzewa, gusła, oddawanie czci bożkom...Zamiast Wielkanocy, obchodzonej w Europie-Jare Święto, w którego pierwszą noc na Łysej Górze spotykają się okoliczne szeptuchy i wróżowie. Słowiańskie imiona: Mieszko, Sława, Weles na tle XXI-wiecznych wynalazków.
Lekkie, przyjemne, chwilami śmieszne, jednak niezbyt wysokich lotów czytadełko, idealne na wakacje i chwile bezmyślnego relaksu;)

1 komentarz:

  1. Może przypadnie Ci do gustu "Prokurator" Pauliny Świst. Jest to mix kryminału i romansu, czyta się bardzo przyjemnie i bardzo wciąga :D

    OdpowiedzUsuń