środa, 10 sierpnia 2016

61(341) Pół życia

Autor: Jodi Picoult
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Ocena: 4+/6

Luke jest biologiem. Bada życie wilków. Angażuje się tak intensywnie, że przez kilka lat żyje w stadzie z wilkami. Dla tych zwierząt porzuca swoją rodzinę. Jedynie córka, Cara, po rozwodzie rodziców, mieszka z ojcem i pomaga mu w opiece nad stadem.
Georgia, była żona Luka, do pewnego momentu akceptuje specyficzną pasję męża. Jednak pod wpływem jakiegoś wydarzenia małżonkowie rozstają się, a Georgia zakłada nową rodzinę.
Edward, syn Luka, w wieku 18 lat ucieka z domu. I to "na poważnie", bo do odległej Tajlandii, a z rodziną zrywa kontakt.
Lepiej lub gorzej poukładane klocki rozsypują się w dniu wypadku samochodowego. Cara wychodzi z niego ze złamaną łopatką i innymi drobnymi urazami. Jednak Luke, w wyniku wylewów do mózgu, zapada w śpiączkę i pozostaje w stanie wegetatywnym. Okazuje się, że jedyną osobą decyzyjną w jego rodzinie jest pełnoletni Edward, z którym od lat ojciec nie miał kontaktu. Chłopak przylatuje do Stanów z drugiego końca świata i staje przed najtrudniejszą decyzją swojego życia: czy odłączyć ojca od aparatury podtrzymującej życie. Zdecydowaną przeciwniczką jest jego siostra. I tak zaczyna się walka o życie ojca. Walka, której finał będzie miał miejsce w sądzie. Przy okazji wychodzą na jaw liczne rodzinne tajemnice, a wraz z odkrywaniem każdej z nich zmienia się obraz całej sytuacji.
Powieść porusza bardzo trudny temat osób będących w stanie wegetatywnym oraz przeszczepów narządów. Pozwala zastanowić się, jak czytelnik zachowałby się w sytuacji bohaterów, jaką podjąłby decyzję.
Książkę czyta się bardzo szybko. Jest dobrze napisana, nie "przegadana", akcja to czy się wartko. Jak zwykle u Picoult, narratorami w kolejnych rozdziałach są poszczególni bohaterowie, dzięki czemu sytuację poznajemy z różnych perspektyw.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz