czwartek, 29 maja 2014

31(151) Irlandzki sweter

Autor: Nicole R. Dickson
Ilość stron: 410
Ocena: 4/6
Źródło: biblioteka


Rebecca przybywa wraz z 6-letnią córką na Irlandzką wyspę. Jest archeologiem tkanin (???) i chce napisać książkę oraz nakręcić film o niezwykłej tradycji robienia na drutach swetrów zwanych tu gansejami. Dowiedziała się o niej od swojej przyjaciółki, rodowitej Irlandki, z którą studiowała w Stanach. Rebecca chce również uciec od dramatycznej przeszłości i wspomnień o ojcu Rowan, na nowo poczuć wolność. Na wyspie szybko wsiąka w lokalną społeczność, znaną jej już trochę z opowieści Sharon. Spotyka się z wielką sympatią mieszkańców, znajduje wśród nich nowych przyjaciół oraz wielką miłość. Jedyną osobą, która budzi złe uczucia w sercu Rebecci jest staruszek Sean. I on przeżył wiele dramatów, tyle, że w odróżnieniu od młodej kobiety nie ucieka od przeszłości, a nią żyje.
Moją uwagę zwrócił delikatnie poruszany temat przemocy w rodzinie. Autorka pokazała problem z dwóch stron, zarówno ofiary (Rebecca) jak i sprawcy, subtelnie nakreśliła odczucia a także powody tego zjawiska.
Powieść toczy się miękko, leniwie, ciepło i miło, jakby snuta była podczas dziergania swetrów na drutach:) Irlandzkie klify, burzliwe morze i maleńka wyspa stworzyły niepowtarzalny klimat, którego dopełnieniem są sympatycznie nakreślone sylwetki bohaterów.

1 komentarz: