niedziela, 30 grudnia 2012

54. "Dziwne losy Jane Eyre"

Autor:Charlotte Bronte
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
 Ilość stron: 571
 Ocena: 5+/6
Źródło: biblioteka


Postanowiłam zwolnić, tak w życiu, jak i w czytaniu książek. Koniec z czytaniem na tempo, byleby więcej książek przeczytać, obojętne jakich. Koniec pogoni. Nie wiem, ile wytrwam w tym postanowieniu;) 
Na "pierwszy ogień" delektowania się literaturą poszła "Jane Eyre", która dodatkowo wpisuje się w wyzwanie Klasyka literatury popularnej.
To moje pierwsze od dawna spotkanie z klasyką. I pierwsze z Charlotte Bronte. Bardzo udane.
Życie tytułowej bohaterki nie było usłane różami. Od pierwszych stron przeraża sposób traktowania młodych, ubogich dziewcząt w wiktoriańskiej Anglii. I to w imię ich dobrego wychowania! Samotność, bieda, głód. Brak miłości, zrozumienia, wsparcia...
Na szczęście w  kolejnych latach los okazał się nieco łaskawszy dla Jane. Znalazła zadowalającą posadę nauczycielki, odnalazła bliskich krewnych, a wreszcie możliwość życia u boku ukochanego mężczyzny, choć ich miłość natrafiała na wiele niebezpiecznych raf.
Narratorką jest tytułowa bohaterka, która nie raz zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Sprawia to wrażenie ciepłej, miłej rozmowy. Uroku powieści dodają barwne postacie, piękne opisy krajobrazów. Jest miłość, tajemnica, zaskakujące zwroty akcji, co powoduje, że czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Wspaniałe zakończenie roku:) Uczta dla czytelnika:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz