piątek, 20 marca 2015

19(219) Ich czworo

Autor: Gabriela Zapolska
Ocena: 4+/6
Ilość stron:

Świetnie napisana historia małżeńskiego trójkąta. W czasie Wigilii Bożego Narodzenia wychodzą na jaw wszelkie wady i niespełnione oczekiwania bohaterów. Żona, wywodząca się z niskiej klasy, przez małżeństwo z profesorem chciała podnieść swoją pozycję społeczną. Jednak określana przez rozczarowanego nią męża wciąż mianem głupiej, szuka pocieszenia w towarzystwie kochanka, mężczyzny - lekkoducha. Bezradny mąż, wciąż w konflikcie z żoną, nie potrafi zapanować nad sytuacją. Kulminacyjnym momentem jest nakrycie pary na gorącym uczynku w pokoju kochanka. Czwartą, najbardziej chyba pokrzywdzoną bo niewinną, ofiarą tego dramatu jest dziecko. Zostawione przez matkę w dorożce i zapomniane w obliczu awantury dorosłych, przeżywa tragedię.
Autorka bardzo realistycznie i trafnie opisuje charaktery i psychikę bohaterów. Skupia się na ukazaniu głupoty i skutków, jakie mogą z niej wyniknąć. Każda z postaci jest bardzo wyrazista, charakterystyczna i ciekawa.
Oczywiście, jak to u Zapolskiej, wszystko opowiedziane jest z wielkim humorem. Nawet o sprawach ważnych i trudnych bohaterowie mówią prostym, lekkim językiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz