środa, 17 grudnia 2014

77(197) Opowieść wigilijna

Autor: Ch. Dickens
Ocena: 5/6

Źródło: biblioteka

Ebenezer Scrooge, główny bohater tej krótkiej opowieści z II połowy XIX wieku, jest starym, zgryźliwym skąpcem. Nienawidzi świąt, ludzi, kocha jedynie pieniądze. Pewniej wigilijnej nocy nawiedzają go trzy Duchy: przeszłych Wigilii, obecnej nocy i przyszłości. Te wizyty i obrazy, jakie ukazały się oczom Scrooga, odmieniły całkowicie jego życie.
Nie jest to na pewno przyjemna i lekka w odbiorze książka. Wyłaniały mi się z niej dwa główne przesłania: co powoduje, że serce człowieka staje się jak z kamienia, niewrażliwe na nic. Nie jest to powiedziane wprost, ale uważny czytelnik na pewno dostrzeże odpowiednie sytuacje pokazane przez Ducha przeszłości. Drugie to bolesna prawda, co potrafią z człowiekiem zrobić pieniądze. I narzucające się pytanie: czy warto?
Mimo Niełatwego tematu cieszę się, że sięgnęłam po Opowieść przed tymi Świętami.

1 komentarz:

  1. Lubię te opowieść bardzo......bo ona przypomina nam właśnie o tym, jak łatwo nam serca twardnieją....a to w okresie przedświątecznym daje nam do myślenia...gdy wydajemy czasem zbyt dużo i bezmyślnie ....gdy jest wiele innych potrzeb nie zaspokojonych...

    OdpowiedzUsuń