piątek, 5 grudnia 2014

75(195) Gdzie indziej

Autor: Gabrielle Zevin
Ilość stron: 
Ocena: 3+/6
Źródło: szafa z książkami
 
15-letnia Liz ginie w wypadku. Trafia Gdzie Indziej. "Zycie" Gdzie Indziej wygląda nieco podobnie jak na ziemi, ale panują tu nieco inne zasady. Na przykład ludzie młodnieją zamiast się starzeć, a gdy staną się 7-dniowymi noworodkami, wędrują znów na ziemię i się rodzą na nowo. Za pomocą tarasów widokowych można podglądać nadal żyjących bliskich. Liz opiekuje się babcia, z którą niestety nie spotkały się na ziemi. Dziewczyna poznaje nowych przyjaciół i rozumie mowę zwierząt. Upływa dużo czasu, zanim pogodzi się ze śmiercią, zaakceptuje miejsce, w którym się znalazła i spróbuje być szczęśliwa mimo, że trafiła Gdzie Indziej wbrew swojej woli.
Autorka przedstawiła ciekawy pomysł życia po życiu, zupełnie inny niż przyjęty ogólnie w naszej kulturze. Skłania do refleksji nad swoim życiem, śmiercią bliskich osób,zachęca do takiego działania tu i teraz, by w przyszłości nie trzeba było żałować straconych chwil.
Bycie martwym to niewiele więcej niż stan umysłu... Wielu ludzi na Ziemi pozostaje martwymi przez całe swoje życie.
Książkę czyta  się szybko i przyjemnie. Napisana jest lekko, mimo poruszania trudnego tematu. Jednak jest mocno infantylna. Taka nowoczesna bajka dla dorastających panienek, mocno trącająca amerykanizmem.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz