środa, 3 września 2014

59(179) Upalne lato Marianny

Autor: Katarzyna Zyskowska-Ignaciak
Ilość stron: 250
Ocena: 4/6
Źródło: biblioteka

To kolejna powieść Pani Zyskowskiej-Ignaciak,po którą sięgnęłam w ostatnich tygodniach. Nieco inna od pozostałych, które miałam okazję czytać.
Trwa upalne lato 1939 roku. W powietrzu wisi wojna, jednak na wsi dochodzą tylko echa niepokojących przypuszczeń. Marianna właśnie zdała maturę i dostała się na studia prawnicze. Chce uciec z rodzinnego dworku na wsi do stolicy, spragniona atrakcji i światowego życia. Nudny czas wakacyjnego oczekiwania zostaje przerwany przyjazdem gości proboszcza, dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich wywołuje w sercu Marianny gorące, nie znane dotąd uczucia. Jednak okazuje się, że Zygmunt ma być jej wykładowcą, więc jakikolwiek znaczący związek mógłby zaszkodzić im obydwojgu.
Oprócz rozbudowanego wątku miłosnego Autorka porusza temat miejsca kobiety w przedwojennym społeczeństwie. O ile w Warszawie płeć piękna miała prawo brać udział w życiu towarzyskim czy społecznym, o tyle na wsi jej pozycja była nic nie znacząca. Co więcej, jeśli chodzi o związki, to kobieta ponosiła całą odpowiedzialność i winę za niechcianą ciążę, czy zakazaną miłość. To ona była piętnowana i wyklęta ze społeczeństwa. Nie miała prawa wyrażać swoich poglądów. Powinna być cicha, uległa i posłuszna. Przeciwko temu wszystkiemu buntuje się Marianna i liczy na społeczną rewolucję, która da równe prawa kobietom i mężczyznom.
Jednak mimo swojego twardego i buntowniczego charakteru Marianna jest bardzo egoistyczna, liczą się dla niej tylko własne odczucia, przyjemności. Żyjąc we dworze, w luksusie i spokoju, nie zna prawdziwego życia zwyczajnych ludzi.
Powieść napisana dobrym językiem, choć kłują w oczy pewne uchybienia korektora. Dość ciekawa, ale chwilami brak akcji werwy i tempa. Mimo wszystko wg mnie jedna z ciekawszych książek tej Autorki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz