czwartek, 10 lipca 2014

45(165) Kochanka Freuda

Autor: K. Mack, J. Kaufman
Ilość stron:
Ocena: 3+/6
Źródło: szafa z książkami


Kiedy Minna, szwagierka Freuda, po raz kolejny traci posadę damy do towarzystwa, trafia pod dach siostry i jej męża. Pomaga wychowywać 6 ich dzieci, ale coraz bardziej fascynują ją rozmowy z twórcą psychoanalizy na temat prowadzonych przez niego badań. Również Freud, od dawna nie mogący znaleźć w żonie równorzędnej partnerki, zbliża się do Minny. Stopniowo zażyłość przeradza się w namiętność z domieszką zakazanej miłości.
Pierwsza połowa książki wciągnęła mnie bardzo, a to dlatego, że autorki skupiły się na życiu Freuda. Burzliwe dyskusje z Minną na temat nowatorskich teorii i poglądów, pasja bijąca z jego wywodów, a także szczegóły z biografii powodują, że czyta się z wielką przyjemnością. W tle Wiedeń z przełomu wieków, relacje damsko-męskie, miejsce kobiety w społeczeństwie. Niestety, druga połowa to typowe romansidło. Uleciał urok, zniknęły ciekawostki, wyraziste, pełne pasji postacie zostały spłycone, a wątki, które wyglądały obiecująco nagle zostały potraktowane po macoszemu. Skończyły się cytaty, naukowe wywody. Autorki skupiły się na szablonowych zachowaniach, gestach.
Coś co zapowiadało się naprawdę bardzo ciekawie, okazało się jednak kobiecym czytadłem, jakich wiele. Szkoda.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz