wtorek, 5 września 2017

"Kochanek Lady Chatterley" D.H. Lawrence

Rok pierwszego wydania: 1928
Ocena: 3/6


Młodziutka Konstancja Chatterley wiedzie spokojne, poukładane życie u boku męża-kaleki. Jedyne, czego jej brakuje, to rosnąca potrzeba bliskości z mężczyzną. Coraz bardziej skupiona na swojej kobiecości, przystaje na propozycję męża, by nie rezygnowała z tej strefy życia i znalazła sobie kochanka. Lady Chatterley nawiązuje romans, czysto fizyczny, z gajowym, człowiekiem bardzo prostym, z niższej klasy społecznej.
Wszelkie reklamy powieści podkreślają obecność w niej skandalizujących scen erotycznych. Rzeczywiście, zachowania głównych bohaterów, dialogi-przeczą ówczesnej pruderyjności angielskich wyższych sfer. Jednak nie one stanowią trzon. To raczej opisy zderzenia klas społecznych wysuwają się na pierwszy plan. Bogata, znudzona życiem arystokracja kontra ubodzy górnicy, robotnicy, zdeterminowani, często zgorzkniali, prości.
Powieść nie zachwyca swą formą. Językowo można ją wręcz uznać za całkiem słabą. Warto przebrnąć, by po raz kolejny przyjrzeć się relacjom społecznych Anglii z przełomu XIX i XX wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz