poniedziałek, 22 lutego 2016

11(281) Jak dobrze uczyć dzieci. Wychowanie do prawdziwego sukcesu

Autor: M.Levine
Ocena: 4/6
Wydawnictwo: REBIS

Wielu z nas ma w głowie utarty schemat: aby dziecko odniosło w życiu sukces, musi się dobrze uczyć. A dobrze się uczyć to znaczy mieć najlepsze oceny. Jednak życie pokazuje, że ta zależność nie zawsze się sprawdza, a wręcz rzadko...Autorka wskazuje inne aspekty rozwoju dziecka, które zdecydowanie pewniej przyczynią się do przyszłego sukcesu. Namawia rodziców, by przestali gnębić dzieci wyścigiem szczurów już od zerówki i pytać: jaką ocenę dostałeś? A kto miał lepszą? Dajmy dziecku szansę i czas na rozwój osobowości, a przyczynimy się do sukcesu w dorosłym życiu. Przede wszystkim należy dać mu możliwość nauki samodzielności, kreatywności, współpracy w grupie, poznawania siebie.
Książka podzielona jest na części. W jednej z nich Autorka rozpatruje rozwój poszczególnych grup wiekowych. Bo co innego będzie w sobie kształtował 7-latek, gimnazjalista i licealista. Daje też konkretne wskazówki rodzicom, jak w tym procesie mogą każdemu z nich pomóc. W dalszej części Autorka skupia się na poszczególnych umiejętnościach, cechach, wartościach.
Książka napisana jest dość zgrabnie. Nie wniosła wprawdzie nic, o czym bym wcześniej nie wiedziała, jednak wiele rzeczy mi przypomniała i utwierdziła w tym, że warto walczyć z wpajanymi nam często od dzieciństwa schematami i stereotypami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz