czwartek, 7 listopada 2013

55(109) "Upragnione życie"

Autor: Louise Voss
Ilość stron: 320
Ocena: 4/6
Źródło: bibliotekaKilka lat wcześniej Anna została dawcą szpiku ratującego życie anonimowej osobie. Powieść zaczyna się w momencie, gdy kobieta dostaje list. Jego autorem okazuje się szczęśliwy ojciec uratowanego chłopca. Anna poczuwa się do odpowiedzialności za dalsze życie małego Maxa. Postanawia się z nim spotkać, ale ukryta pod fałszywym nazwiskiem. Tak rozpoczyna się romans Anny z Adamem, tatą Maxa, wikłanie się w coraz większe kłamstwa. Kobieta prowadzi podwójne życie, co zaczyna ją coraz bardziej męczyć. Nie chce zrezygnować z szansy na posiadanie szczęśliwej rodziny i nie chce skrzywdzić męża, jednak przychodzi moment podjęcia decyzji.
Choć wydaje się, że wiodącym tematem książki będzie przeszczep szpiku, tak nie jest. Wg mnie ten jakże ważny wątek został potraktowany po macoszemu, stał się tylko pretekstem do snucia opowieści romantyczno-sentymentalnej.
Za to bardzo uwypuklony został temat osieroconej matki. Tak rzadko i tym bardziej tak szczegółowo opisywany! Możemy poznać uczucia kobiety po śmierci jej dziecka, nie tylko początkową rozpacz, ale i późniejsze, codzienne sytuacje, poczucie odrzucenia, wyrzuty sumienia, tęsknotę i pustkę. I to wg mnie jest wielkim plusem książki.

1 komentarz: