poniedziałek, 18 listopada 2013

56(112) O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu

Autor: Wojciech Eichelberger
Ilość stron: 115
Ocena: 4+/6
Źródło: biblioteka

Zbiór tekstów drukowanych kilka lat temu w miesięczniku "Twoje Dziecko".
Książka nie jest zestawem gotowych metod wychowawczych. Wskazuje raczej drogę. Koncentruje się na jednym: dziecko ze wszystkiego na świecie najbardziej potrzebuje miłości. A rodzice nie zawsze wiedzą, jak tą miłość właściwie okazywać. Często wręcz są nieświadomi, że swoim zachowaniem, reakcjami, odzywkami powodują powstanie w dziecku zwątpienia, wątpliwości.
Momentami miałam wrażenie, że czytam "oczywistą oczywistość", że już to przecież wiem, ale jakże często te oczywistości są zapomniane, umykają w codziennym życiu, w sytuacjach, kiedy nie ma czasu na przemyślenie odpowiedzi i trzeba reagować natychmiast...
Autor podpowiada, jak z dziećmi rozmawiać, jak im mówić prosto o trudnych sprawach, jak odpowiadać na dziecięce pytania. I podkreśla wciąż: kochać dziecko to dawać mu siebie, swój czas i uwagę. Być blisko.
Książka napisana jest prostym językiem, nie ma w niej naukowych rozważań czy terminów, dzięki czemu jest przystępna dla przeciętnego czytelnika. Być może niektóre tematy mogłyby być opisane obszerniej.
Pozycja warta polecenia.

1 komentarz: