wtorek, 7 kwietnia 2015

22(222) Północ i Południe

Autor: Elisabeth Gaskell
Ocena: 4+/6
Ilość stron: 576
Źródło: biblioteka


Margaret Hale jest córką pastora z malutkiej wsi na południu Anglii. Gdy jej ojciec postanawia odejść od kościoła, całą rodziną przeprowadzają się do Milton, wielkiego miasta przemysłowego na północy kraju. Dziewczyna poznaje zupełnie inny świat: biedę, choroby, walkę klas, gnębienie robotników przez właścicieli fabryk. Miejsce dziewiczej przyrody zajmuje okrywający wszystko dym i kurz z przędzalni, a wdzierający się wszędzie puch z bawełny pozbawił już życia i zdrowia wiele osób. Margaret poznaje pana Thorntona, przyjaciela i ucznia ojca, bezdusznego, jak się wydaje, kapitalistę. Młodych ludzi dzieli wszystko, zarówno klasa społeczna, jak i poglądy. Margaret, wrażliwa na cierpienie innych, obserwująca z bliska troski robotniczej rodziny Higginsów,  nie może zrozumieć postępowania Johna, który kieruje się przede wszystkim prawem finansowym.Jednak gdy w czasie strajku dziewczyna staje w obronie mężczyzny, ich wzajemne relacje ulegają zmianie.
Życie Margaret nie jest tak sielankowe i beztroskie, jak to bywa w klasycznych powieściach dla kobiet. Tym razem bohaterka musi się zmierzyć ze śmiercią bliskich osób, stara się pomóc pogrążonemu w rozpaczy ojcu, czy bratu uznanemu w kraju za zdrajcę. Te dramatyczne wydarzenia przeplatają się z subtelnymi wzmiankami o czającej się w tle miłości.
Gaskell maluje niezwykle realistyczny obraz życia w  przemysłowym  XIX-wiecznym mieście. Skupia się przede wszystkim na odczuciach bohaterów, opisy otoczenia stanowią jedynie tło. Dominującą formą narracji są dialogi, czasem przechodzące w monologi.
Powieść, mimo dość znaczącej objętości, czyta się dość sprawnie i na pewno przyjemnie. Opowieść snuje się wolno, majestatycznie, jakże inaczej niż dzisiejszy pędzący świat...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz