niedziela, 12 stycznia 2014

2(122). "Lato przed zmierzchem"

Autor: Doris Lessing
Ilość stron: 336
Ocena: 5/6
Źródło: biblioteka


Kate przez 25 lat pełni rolę żony i matki. Jest w pełni oddana rodzinie, gotowa na każde zawołanie nieść pomoc, troskliwa opiekunka. Zależna od potrzeb innych i stawiająca zawsze innych ponad sobą. Nagle pojawia się propozycja atrakcyjnej pracy na czas wakacji. Okazuje się, że dorosłe już dzieci z ulgą przyjmują fakt, że Kate będzie miała teraz dla nich mało czasu. Wszyscy świetnie sobie radzą w nowej sytuacji, a nawet są zadowoleni, bo czuli się już przytłoczeni opiekuńczością Kate. Kobieta czuje się niepotrzebna, odtrącona, ma wrażenie, że schodzi na margines świata, w którym żyła tyle lat. Spodziewała się, że taki moment przyjdzie, ale nie tego, że tak szybko to nastąpi.
Przyjęcie pracy tłumacza jest momentem zwrotnym w życiu kobiety. Poznaje całkiem nowy świat, z którego wykluczyło ją pojawienie się dzieci. Spotyka ciekawych ludzi, nawiązuje romans z dużo młodszym mężczyzną. Jednak mimo zewnętrznych zmian wciąż wykorzystuje codzienne zachowania i umiejętności charakterystyczne dla matki i gospodyni domowej. Jest pomocna i opiekuńcza wobec nowo poznanych osób, wobec kochanka wykazuje uczucia macierzyńskie.
Lato spędzone z dala od domu i bliskich jest okazją do wnikliwej analizy dotychczasowego życia, do poznania samej siebie, do zauważenia zmian w sobie i najbliższych.Lessing przedstawia świetną analizę kobiecej psychiki. Subtelnie szkicuje obraz samotności czającej się w dojrzałym sercu i duszy.
Powieść ma w przeważającej części formę wewnętrznych dialogów głównej bohaterki. Prawie nie ma tu dialogów, a nawet wypowiedzi innych osób są sporadyczne. Zawiedzie się ten, kto będzie oczekiwał wartkiej akcji. Ale może o to autorce chodziło-by akcja nie przyćmiła walorów psychologicznych, które są niezaprzeczalnym atutem.

1 komentarz:

  1. Świetnie przybliżyłaś tematykę książki.
    Nie znam autorki. Na razie mam tylko jeden z tomów jej dzienników.

    OdpowiedzUsuń